MUZEUM TECHNIKI 2006

Aby zobaczyć obrazek w powiększeniu trzeba przycisnąć jeden z kafelków.
Kafelek secesyjny o wymiarach oryg. 150 x 150 x 10 mm. Zdobienie: kobaltowy błękit podszkliwny. Na odwrocie sygnatura XIII-14. Okolice Poznania.Autoklav Paul Altmann Berlin.


Wymiary: 35 x 25, gł. 27cm.
Producent: Paul Altmann Berlin.

Autoklav Paul Altmann Berlin.


Na porcelanowej tabliczce wytarty napis: Paul Altmann Berlin,
N.W Luisenstrasse 52, Fabrik chemischer & bacteriologischer
Apparat.

Początek XX wieku.

Ten ciekawy miedziany przedmiot nie jest dziełem technologicznej fantastyki steampunk, choć pochodzi z epoki dla tego nurtu charakterystycznej. Dużo też musiał mieć szczęścia, że nie został zdewastowany, odarty ze wszystkich kiedyś nieodzownych akcesoriów i przetopiony na surówkę. Że wydobyto go ze złomowiska i poddano konserwacji, aby dalej mógł funkcjonować, ale w zupełnie innej formie bytowania. A oto krótki opis:

Na porcelanowej tabliczce wytarty napis: Paul Altmann Berlin, N.W Luisenstrasse 52, Fabrik chemischer & bacteriologischer Apparat. Autoklaw wyprodukowany prawdopodobnie na początku XX wieku lub trochę wcześniej. Niskociśnieniowy do sterylizacji parą wodną, typu grawitacyjnego. Ze względu na bardzo małą pojemność komory ok. 9,6 litra (trzy tace) mógł być wykorzystany w gabinecie stomatologicznym jednostanowiskowym, fryzjerskim, kosmetycznym lub np: w gabinecie tatuażu !
     Komora wykonana jest z miedzi, pozostałe elementy mosiężne. Posiada wszystkie atrybuty kotła parowego takie jak: ciężarkowy regulator temperatury i ciśnienia, termometr rtęciowy do 150 stopni C, wlew wody ,spust wody, spust pary (przed otwarciem drzwiczek), oraz wodomierz.
     Autoklaw stał na solidnym stabilnym stojaku wyposażonym dodatkowo w wyłącznik główny, bezpiecznik oraz wieszak na pojemnik z wodą destylowaną. Ostatni właściciel dorobił jeszcze własnym sposobem oprawkę z żarówką podłączoną równolegle do grzałki, prawdopodobnie po to, aby nie zostawić urządzenia włączonego bez nadzoru.
     Firma Paul Altmann produkowała ponadto między innymi inkubatory dla niemowląt, bardzo nowoczesne jak na tamte czasy.
     Właściciel firmy jest autorem wielu poczytnych naukowych opracowań na temat higieny i bakteriologii, był profesorem w Oxfordzie.